top of page

Plus Stone Granit Mermercilik San. Tic. Ltd. Şti.

Basınçlı su jeti ile kesme; geleneksel olmayan imalat yöntemlerinden olup en yeni modern tekniklerden birisidir. Bu kesme teknolojisi 1960’ların sonlarında geliştirilmiştir. 
Waterjet ile kesmenin metal endüstride kullanımı ise 1982’den sonra popüler olmuştur. Waterjet nozulunun daha iyi idare edilebilmesi için endüstriyel robotların sisteme adapte edilmesi ve basınçlı suya aşındırıcıların ilave edilmesi sistemin uygulama alanlarını önemli ölçüde arttırmıştır. 

 

Waterjet aşındırıcı katıldığında daha sert parçaların da kesilmesi mümkün olmaktadır. Su jeti kesme kuvvetlerini azaltmakta ve ısınmayı yok etmektedir. İsleme esnasında parçaya temas olmadığından takım aşınması söz konusu değildir.

Sistemde kullanılan temel elemanlardan filtre, suyu temizler ve sistemin ömrünü uzatır. Kompresör, yüksek basınçta su sağlar. Borular ve bağlantı elemanları basınçlı suyun taşınması için kullanılır. Aşındırıcı silosu, aşındırıcı sağlar. Orifis, karışım odası ve lüle aşındırıcı ile suyun karıştırılmasını temin eder. Kesme lülesi, jetin yönlendirilmesini sağlar. Sayısal denetimli eksenler kesme kafasının konumlanması ile görevlidir. Tutucu eleman ise harcanan jetin yakalanması için kullanılır. 
Uygulamada sistemin optimum koşullarda çalışması için hazırlanan yazılımlar kullanılmaktadır. Su jeti yöntemi teknik, güvenlik, ekonomi ve çevre yönleriyle üstünlükler  sağlamaktadır.

Waterjet ile istediğiniz dizaynı; mermer, seramik, cam, porselen v.b. kesip sizlere sunmaktayız.

bottom of page